geografikh

Το Δίκτυο Χριστιανικών Μουσείων & Επισκέψιμων Μνημείων Ρόδου αναπτύσσεται συμπεριλαμβάνοντας μουσεία και μνημεία που βρίσκονται στα παράλια και κυρίως στην ενδοχώρα της νήσου, τα οποία στα ενημερωτικά τους μέσα φέρουν το διακριτικό σήμα του Μητροπολιτικού Δικτύου. Η επιλογή των κεντρικών περιφερειακών κόμβων και η σύνθεση των τοπικών δικτύων διαμορφώθηκε βάσει κριτηρίων που αφορούν τους στόχους και την θεματολογία του Δικτύου, ζητήματα προσβασιμότητας και εξυπηρέτησης επισκεπτών, την δυνατότητα αύξησης της επισκεψιμότητάς τους χωρίς να δημιουργηθούν προβλήματα στα μνημεία, κ.α.

Στο προσεχές μέλλον σε όποιο σημείο του Δικτύου κι αν βρεθείτε θα σας παρέχεται η δυνατότητα να αντλήσετε πληροφορίες, να προσανατολιστείτε και να ενημερωθείτε για το σύνολο του Δικτύου αξιοποιώντας έντυπο και ψηφιακό πληροφοριακό υλικό (λ.χ. μέσω ψηφιακών οδηγών-pdf, αρχείων .gpx για πρόσβαση με GPS κ.ά., μέσω των διαδραστικών εφαρμογών και των wifi hot spot του δικτύου). Αντίστοιχη πληροφόρηση θα παρέχεται και από την ιστοσελίδα του Δικτύου www.rhodesmuseums.com που είναι υπό κατασκευή αλλά και σε διάσπαρτα σημεία μεγάλης προσέλευσης κοινού στο νησί της Ρόδου και άλλες περιοχές.