ΤΟΙΧΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΔΙΑΚΟΣΜΟΣ  ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ

Καλώς ορίσατε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου Λίνδου και στην Επανέκθεση Κειμηλίων της Συλλογής της Ενορίας μας.

ΜΟΥΣΕΙΟ
Το Εκκλησιαστικό Μουσείο της Λίνδου ιδρύθηκε το 1998 από την Ενορία της Λίνδου χάρη στις προσπάθειες της 4ης Εφορείας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων και με χρηματοδότηση από το Υπουργείο Πολιτισμού. Στόχος της πρώτης έκθεσης ήταν να διαφυλαχθούν και να προβληθούν τα εξαιρετικά κειμήλια της συλλογής, τα οποία και επιμελήθηκαν με ιδιαίτερη φροντίδα οι αείμνηστοι αρχαιολόγοι Ηλίας Κόλλιας και Θοδωρής Αρχοντόπουλος.

Σήμερα, δεκαπέντε χρόνια αργότερα, με τον εκσυγχρονισμό του μουσείου τα αντικείμενα, ο ιερός ναός και το σύνολο του κτιριακού συγκροτήματος αναδεικνύονται μέσω μιας περισσότερο ανθρωποκεντρικής μουσειολογικής προσέγγισης που αποπειράται να συνδέσει ξανά την ιστορία του οικισμού, τα αντικείμενα και τους χώρους του συγκροτήματος τόσο πραγματικά όσο και νοηματικά, μέσα από το θέμα «Η Θεία Λατρεία, ο Ναός, η Ναοσκευή και οι Καραβοκύρηδες της Λίνδου».

Η παρουσίαση του θέματος ενισχύεται με τη χρήση ποικίλων ερμηνευτικών μέσων με τα οποία προσφέρεται στον επισκέπτη και στα παιδιά μια ευχάριστη, μοναδική βιωματική εμπειρία, καθώς μπορούν να:

• Αφουγκραστούν «Ιστορίες πίσω από τα αντικείμενα»

• Ταξιδέψουν μέσα από τις «Ιστορίες για Καραβοκύρηδες»

• Αξιοποιήσουν ψηφιακές εφαρμογές

• Αναζητήσουν πληροφορίες για τα κειμήλια της συλλογής με την χρήση QR Codes

• Συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα και δράσεις

• Περιηγηθούν στα παρασκήνια του μουσείου

• Δουν ενδιαφέρουσες προβολές στην αίθουσα πολυμέσων

• Ανακαλύψουν περισσότερες πληροφορίες για το μουσείο και τα εκθέματά του στην ενότητα ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.

Η έκθεση αποτελεί τμήμα του υπό υλοποίηση Δικτύου Χριστιανικών Μουσείων & Επισκέψιμων Μνημείων Ρόδου, στους κόμβους του οποίου παρουσιάζεται «Η ιστορία της ροδιακής Εκκλησίας και ο πολιτισμός που αναπτύχθηκε στο νησί γύρω από την ορθόδοξη λατρεία».